D25S13A6GL00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 65
In Stock: 68
In Stock: 94
Amphenol CS (Commercial Products)
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D25S13A6GL00LF
DigiKey Part Number
D25S13A6GL00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S13A6GL00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
D25S13A6GL00LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C