D25P13A6RX12LF is available for purchase but is not normally stocked.
HARTING
In Stock: 20
Amphenol CONEC
In Stock: 352
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D25P13A6RX12LF
DigiKey Part Number
D25P13A6RX12LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25P13A6RX12LF
Description
CONN D-SUB PLG 25P R/A SLD PASTE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D25P13A6RX12LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Features
Board Guide, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Operating Temperature
-55°C