D25P13A4PA00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CONEC
In Stock: 347
Datasheet
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D25P13A4PA00LF
DigiKey Part Number
D25P13A4PA00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25P13A4PA00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D25P13A4PA00LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C