D15S33E6GV12LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 2 702
Datasheet
Similar
ITT Cannon, LLC
In Stock: 96
Datasheet
Image for D15S33E6GV12LF is not available
D15S33E6GV12LF
DigiKey Part Number
D15S33E6GV12LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S33E6GV12LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 225°C