D15S33E4GX00LF
D15S33E4GX00LF
D15S33E4GX00LF
DigiKey Part Number
609-1499-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S33E4GX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D15S33E4GX00LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C