D15P24B6GX00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D15P24B6GX00LF
DigiKey Part Number
D15P24B6GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P24B6GX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Detailed Description
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Voltage Rating
300V
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C