D15P24B6GI00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 1 648
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Image for D15P24B6GI00LF is not available
D15P24B6GI00LF
DigiKey Part Number
D15P24B6GI00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P24B6GI00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C