98464-F61-18ULF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 18 position 0.079" (2.00mm)
98464-F61-18ULF
DigiKey Part Number
609-6029-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98464-F61-18ULF
Description
CONN HEADER R/A 18POS 2MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
98464-F61-18ULF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)