98424-G52-26LF
DigiKey Part Number
609-98424-G52-26LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98424-G52-26LF
Description
CONN HEADER SMD 26POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 26 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
98424-G52-26LF Models
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.244" (6.20mm)
Packaging
Bulk
Features
Keying Slot
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)