98414-S06-34U is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Image for 98414-S06-34U is not available
98414-S06-34U
DigiKey Part Number
98414-S06-34U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98414-S06-34U
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.079" (2.00mm)
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)