95278-101B18LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 95278-101B18LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 95278-101B18LF |
Description | CONN HEADER SMD 18POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 18 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 95278-101B18LF Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.232" (5.90mm) |
Series | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Packaging Tube | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold, GXT™ |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm) |
Number of Rows 2 | Features Pick and Place |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 3A per Contact |