91596-020TRLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 91596-020TRLF-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 91596-020TRLF |
Description | CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 91596-020TRLF Models |
Category | Contact Finish - Mating |
Mfr | Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm) |
Series | Insulation Color Black |
Packaging Tape & Reel (TR) | Insulation Height 0.091" (2.30mm) |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Connector Type | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Contact Type Female Socket | Contact Finish - Post Gold |
Style Board to Board or Cable | Features Pick and Place |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 1A |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 200V |
Pitch - Mating | Insulation Material Plastic |
Number of Rows 2 | Contact Shape Square |
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm) | Contact Material Beryllium Copper |