Image for 88333-050LF is not available
88333-050LF
DigiKey Part Number
88333-050LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
88333-050LF
Description
CONN RCPT 50P 0.079 GOLD PCB R/A
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Obsolete
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.187" (4.75mm)
Contact Type
Female Socket
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Pitch - Mating
Contact Shape
Square
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)