861400102YO9714LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 167
Datasheet
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 2 171
Datasheet
Sullins Connector Solutions
In Stock: 57 161
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
861400102YO9714LF
DigiKey Part Number
861400102YO9714LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
861400102YO9714LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.394" (10.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.591" (15.00mm)
Part Status
Obsolete
Insulation Height
0.102" (2.60mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
16.0µin (0.41µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Copper Alloy
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
1000V