77315-818-25LF
DigiKey Part Number
77315-818-25LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77315-818-25LF
Description
CONN HEADER R/A 25POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 25 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77315-818-25LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
0.094" (2.40mm)
Packaging
Bag
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact