77313-822-10LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Preci-Dip
3M
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 33
Samtec Inc.
Sullins Connector Solutions
Sullins Connector Solutions
In Stock: 325
In Stock: 331
In Stock: 139
In Stock: 529
In Stock: 18
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
77313-822-10LF
DigiKey Part Number
77313-822-10LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-822-10LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77313-822-10LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.305" (7.75mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.526" (13.35mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact