77313-152-40LF
DigiKey Part Number
609-77313-152-40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-152-40LF
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77313-152-40LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.374" (9.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.594" (15.09mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact