77311-102-10LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 1 259
Datasheet
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Preci-Dip
Datasheet
Samtec Inc.
Samtec Inc.
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
BERGSTIK, MezzSelect, Basics+ Series (10 position)
77311-102-10LF
DigiKey Part Number
609-77311-102-10LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77311-102-10LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77311-102-10LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Series
Overall Contact Length
0.465" (11.81mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact