75844-879-14LF is Obsolete and no longer manufactured.
Samtec Inc.
In Stock: 307
Datasheet
75844-879-14LF
DigiKey Part Number
75844-879-14LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
75844-879-14LF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
75844-879-14LF Models
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length
0.360" (9.15mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
110V