72454-040LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-3013-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 72454-040LF |
Description | CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 40 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 72454-040LF Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) |
Series | Insulation Height 0.365" (9.27mm) |
Packaging Tray | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold, GXT™ |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm) |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Phosphor Bronze |
Number of Positions | Features Keying Slot, Pick and Place |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -65°C ~ 105°C |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 1A |