71918-114LF
DigiKey Part Number
609-3525-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71918-114LF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
71918-114LF Models
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Mfr
Contact Length - Mating
0.228" (5.80mm)
Series
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.685" (17.40mm)