68001-120HLF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 188
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 1 707
Datasheet
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Preci-Dip
Samtec Inc.
Samtec Inc.
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
68001-120HLF
68001-120HLF
DigiKey Part Number
609-3401-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
68001-120HLF
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
68001-120HLF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bag
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact