66951-014LF
66951-014LF
66951-014LF
DigiKey Part Number
609-2244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
66951-014LF
Description
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB
Detailed Description
14 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
66951-014LF Models
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post
0.142" (3.60mm)
Connector Type
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Voltage Rating
1250V