55101-G17-36 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.100" (2.54mm)
55101-G17-36
DigiKey Part Number
55101-G17-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55101-G17-36
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Part Status
Obsolete
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
5A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
110V