53611-G10-6LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
JAE Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
53611-G10-6LF
DigiKey Part Number
53611-G10-6LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
53611-G10-6LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
53611-G10-6LF Models
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
0.640" (16.26mm)