20021221-00020C1LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 7 374
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 322
Datasheet
In Stock: 159
In Stock: 85
In Stock: 34
In Stock: 786
In Stock: 0
In Stock: 429
In Stock: 82
In Stock: 561
In Stock: 354
In Stock: 473
In Stock: 66
Connector Header Surface Mount 20 position 0.050" (1.27mm)
20021221-00020C1LF
DigiKey Part Number
20021221-00020C1LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021221-00020C1LF
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
20021221-00020C1LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Pick and Place
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC