20021212-00014T4LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 20021212-00014T4LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 20021212-00014T4LF |
Description | CONN HEADER R/A 14POS 1.27MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.050" (1.27mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 20021212-00014T4LF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.091" (2.30mm) |
Series | Insulation Height 0.209" (5.30mm) |
Packaging Tube | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm) |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Copper Alloy |
Number of Positions | Insulation Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 1A per Contact |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 125VAC |