20021111-00020T4LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Samtec Inc.
In Stock: 1 778
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 24
Datasheet
Similar
In Stock: 25
Connector Header Through Hole 20 position 0.050" (1.27mm)
20021111-00020T4LF
DigiKey Part Number
609-3717-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021111-00020T4LF
Description
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
20021111-00020T4LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.309" (7.86mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
125VAC