10165448-00012C1LF
DigiKey Part Number
609-10165448-00012C1LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10165448-00012C1LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10165448-00012C1LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10165448-00012C1LF
Description
MINITEK127 1.27MM, VERTICAL RECE
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10165448-00012C1LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.091" (2.30mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Pitch - Mating
Voltage Rating
125VAC
Number of Rows
2
Insulation Material
Plastic
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)