10164228-1201A1RLF
DigiKey Part Number
609-10164228-1201A1RLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10164228-1201A1RLF
Description
BERGSTAK 0.4 120POS HEAD-1016422
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10164228-1201A1RLF Models
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm, 4mm
Number of Positions
120
Height Above Board
0.045" (1.14mm)