10160298-1111002LF
DigiKey Part Number
609-10160298-1111002LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10160298-1111002LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10160298-1111002LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10160298-1111002LF
Description
BERGSTAK SECURE CONNECTOR, RIGHT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
111 Position Connector Array, Male Pins Surface Mount, Right Angle Gold or Gold, GXT™
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10160298-1111002LF Models
Category
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Features
Board Guide, Friction Lock
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Array, Male Pins
Mated Stacking Heights
7.95mm
Number of Positions
111
Height Above Board
0.313" (7.95mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)