10137062-00021LF
DigiKey Part Number
609-6109-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-6109-1-ND - Cut Tape (CT)
609-6109-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10137062-00021LF
Description
CONN RCP USB3.1 TYPEC 24P SMD RA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10137062-00021LF Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A
Part Status
Active
Voltage - Rated
100V