10136653-10LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 10 316
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.118" (3.00mm)
10136653-10LF
DigiKey Part Number
609-10136653-10LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10136653-10LF
Description
CONN RCPT HSG 10POS 3.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10136653-10LF Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.118" (3.00mm)