10129378-910004BLF
DigiKey Part Number
10129378-910004BLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10129378-910004BLF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10129378-910004BLF Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
0.508" (12.90mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
1.00µin (0.025µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
110VDC