10087119-230LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Image for 10087119-230LF is not available
10087119-230LF
DigiKey Part Number
10087119-230LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10087119-230LF
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks, Short
Series
Contact Length - Mating
0.228" (5.80mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Part Status
Obsolete
Insulation Height
0.685" (17.40mm)