L77HDB44S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L77HDB44S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L77HDB44S |
Description | CONN D-SUB HD RCPT 44P SLDR CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L77HDB44S Models |
Category | Termination Solder Cup |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 250V |
Number of Positions | Contact Form Stamped |
Number of Rows 3 | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Mounting Type | Contact Material Phosphor Bronze |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) High Density | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |