L777SDB25PVF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L777SDB25PVF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L777SDB25PVF |
Description | CONN D-SUB PLUG 25POS SOLDER CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L777SDB25PVF Models |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Style | Features Grounding Indents |
Connector Type Plug, Male Pins | Voltage Rating 250V |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 2 | Contact Form Stamped |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) | Wire Gauge 20 AWG |
Contact Type Signal | Contact Material Brass |
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40) | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |