L717HDCH62POL2RM5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CONEC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CONEC
In Stock: 0
Datasheet
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
L717HDCH62POL2RM5
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L717HDCH62POL2RM5
DigiKey Part Number
L717HDCH62POL2RM5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717HDCH62POL2RM5
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62P VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
L717HDCH62POL2RM5 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Board Lock, Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
250V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C