L177HDB44SD1CH3R
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L177HDB44SD1CH3R
DigiKey Part Number
L177HDB44SD1CH3R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L177HDB44SD1CH3R
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P R/A SLDR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
L177HDB44SD1CH3R Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C