L177DFCH37S1AMN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
NorComp Inc.
NorComp Inc.
Image for L177DFCH37S1AMN is not available
L177DFCH37S1AMN
DigiKey Part Number
L177DFCH37S1AMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L177DFCH37S1AMN
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Copper Alloy
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C