FCE17-A15SA-450
FCE17-A15SA-450
FCE17A15SA450
DigiKey Part Number
664-FCE17A15SA450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCE17A15SA450
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
FCE17A15SA450 Models
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Filter
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C