FCE17-A15PB-440_View2
FCE17-A15PB-440
FCE17-A15PB-440
FCE17A15PB440
DigiKey Part Number
664-FCE17A15PB440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCE17A15PB440
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCE17A15PB440 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.405" (10.29mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Filter, Grounding Indents
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C