17EHD-044-S-AA-0-00_View2
17EHD-044-S-AA-0-00
17EHD-044-S-AA-0-00
17EHD044SAA000
DigiKey Part Number
664-17EHD044SAA000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EHD044SAA000
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
17EHD044SAA000 Models
Category
Termination
Solder Cup
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C