17EHD026SAM000
DigiKey Part Number
17EHD026SAM000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EHD026SAM000
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26P SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C