17EBH015SAM000
DigiKey Part Number
664-17EBH015SAM000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EBH015SAM000
Description
D-SUB, HIGH DENSITY, 15 SCKT, R
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Primary Material
Metal
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C