17EBH015SAA110
DigiKey Part Number
17EBH015SAA110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EBH015SAA110
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C