CN-DSUBHD44SK-000
DigiKey Part Number
3272-CN-DSUBHD44SK-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN-DSUBHD44SK-000
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P SLDR CUP
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Wire Gauge
22-30 AWG
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C