CN-DSUBHD26PN-000
DigiKey Part Number
3272-CN-DSUBHD26PN-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN-DSUBHD26PN-000
Description
CONN D-SUB HD PLG 26POS SLDR CUP
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Number of Rows
3
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Wire Gauge
22-30 AWG
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C