CN-DSUB50PIN0-000
DigiKey Part Number
3272-CN-DSUB50PIN0-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN-DSUB50PIN0-000
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS SOLDER CUP
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Number of Rows
3
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Wire Gauge
20-30 AWG
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C