CN-DSUB15SKT0-000
CN-DSUB15SKT0-000
DigiKey Part Number
3272-CN-DSUB15SKT0-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN-DSUB15SKT0-000
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS SOLDER CUP
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Wire Gauge
20-30 AWG
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C